نشست سراسری گزینشگران هسته های گزینش کارکنان

۱۸ دی ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۰ کد : ۶۶۱۴۷ اخبار برگزیده رویداد های مهم
تعداد بازدید:۱۴۷
نشست سراسری گزینشگران هسته های گزینش کارکنان تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز دوشنبه مورخ ۴۰۰/۱۰/۱۳ به مناسبت گرامیداشت پانزدهم دی ماه، سالروز صدور فرمان تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر ایجاد گزینش کشور در وزارت علوم برگزار شد.
نشست سراسری گزینشگران هسته های گزینش کارکنان

 

 

 

 

 

 

 

 

نشست مدیران، اعضاء و کارشناسان هسته های گزینش کارکنان تابعه صبح روز یکشنبه مورخ 400/10/13 با حضور حجت‌الاسلام دکتر رضایی، رئیس مرکز آموزش و پژوهش هیأت عالی گزینش کارکنان کشور، دکتر خطیبی، دبیر هیأت مرکزی گزینش کارکنان وزارت علوم و دکتر رضائیان، مدیرکل دبیرخانه هیأت مرکزی گزینش کارکنان وزارت علوم و جمعی از گزینشگران هسته های گزینش کارکنان منطقه یک آموزش عالی در سالن جهاد علمی این وزارت برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر رضائیان ضمن تسلیت فرارسیدن ایام شهادت بنت نبی اکرم (ص) و سالگرد شهادت سردار دلها سپهبد قاسم سلیمانی، یاد شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، دفاع از حرم و دفاع از سلامت را گرامی داشت و برای دولت مردمی آیت ا… رئیسی آرزوی موفقیت و پیروزی کرد. وی با بیان اینکه روز گزینش پاسداشت و گرامیداشت یاد امام راحل؛ معمار کبیر انقلاب اسلامی است، افزود: انقلاب اسلامی در زمانی که دنیا به دو قطب شرق و غرب تقسیم شده بود با شعار «جمهوری اسلامی» پیروز شد. پس از آن انقلاب به مدت ۱۰ سال با رهبری امام خمینی (ره) و پس از آن در طی بالغ بر ۳۰ سال اخیر، با هدایت مقام معظم رهبری به پیش می رود تا به یاری خداوند بزرگ، پرچم اسلام ناب محمدی به دست صاحب اصلی آن، حضرت صاحب امر تحویل داده شود و جهانیان در فضای اسلام ناب در سلامت، امنیت و عدالت در کنار هم و در مسیر فلاح زندگی خداپسندانه ای داشته باشند.

مدیرکل دبیرخانه هیأت مرکزی گزینش کارکنان وزارت علوم، به صدور پیام امام راحل در تاریخ ۱۵ دی‌ماه مبنی بر «ایجاد نهاد گزینش» اشاره کرد و گفت: صدور این پیام در مورد ایجاد نهاد گزینش، تأکید بر اهمیت آن است چرا که گزینش به عنوان یک نهاد در ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران ضرورت دارد و باید در این نظام، نهادی وجود داشته باشد که صلاحیت افراد را ارزیابی کرده و کار خود را در سلامت انجام دهد.

به گفته دکتر رضائیان، نهاد گزینش همواره به عنوان یک نهاد انقلابی در کنار سایر نهادهای انقلابی حضور داشته و دارد؛ گرچه به صورت مستقل نیست و در داخل ساختار نظام اداری به فعالیت می پردازد. وی با بیان اینکه حضرت امام (ره) در پیام خود شرایط گزینشگران را ذکر کرده است، تصریح کرد: در این پیام آمده که ضرورت دارد افراد ارزیابی شوند ولی ملاک وضع فعلی آنان است و در کنار آن بر مسئله آموزش نیز تأکید شده است. دکتر رضائیان افزود: در سال ۱۳۷۵ قانون گزینش به تصویب رسیده است و هم اینک این قانون مترقی بوده و هست و هنوز نقش خود را ایفا می کند؛ البته نیاز به بروزرسانی نیز دارد. وی ابراز امیدواری کرد در دولت جدید نیز نهاد گزینش بتواند به عنوان نهادی انقلابی فعالیت خود را در جهت تثبیت و کمک به تسریع حرکت انقلاب اسلامی داشته باشد.

مدیرکل دبیرخانه هیأت مرکزی گزینش کارکنان وزارت علوم در ادامه سخنان خود ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های این هیأت اظهار داشت: تعداد هسته های گزینش تابعه شامل ۵۱ هسته است. تعداد هسته‌های دارای زیرمجموعه ۳۳ هسته، تعداد مراکز، موسسات و پارک های علم و فناوری فاقد هسته که امور مربوط توسط هسته های گزینش دیگر انجام می شود ۱۳۷ و تعداد دانشگاه ها، مراکز، سازمان ها و موسسات آموزش عالی که امور گزینش آنها انجام می شود ۱۸۸ و تعداد کل مشمولین گزینش در سراسر کشور ۵۰ هزار و ۴۰۹ نفر است. تعداد کل نیروهای شاغل و همکار گزینش ۷۵۲ نفر است که از این تعداد ۱۴۱ نفر نیروهای تمام وقت و ۶۱۱ نفر نیروهای پاره وقت می باشند.

دکتر رضائیان درخصوص جلسات هیأت مرکزی گزینش بیان کرد: تعداد ۶ جلسه هیأت مرکزی برگزار شده است. همچنین تعداد پرونده های تعیین صلاحیت مدیر و اعضا ۱۲۲ مورد، تعداد پرونده های رابطین، ۲۲ مورد و تعداد پرونده های تجدید نظر دوم ۱۸ مورد است.

مدیرکل دبیرخانه هیأت مرکزی گزینش کارکنان وزارت علوم، افزود: تعداد بازرسی های انجام شده توسط هیات و مناطق ۵ مورد، استعلام از وزارت اطلاعات ۲۳۴۲ مورد، هسته های گزینش متصل شده به سامانه گزینش ۱۴ مورد، استعلام از بانک هیات عالی گزینش ۱۴۴۸ مورد، اخذ کد گزینشگری برای گزینشگران جدید ۷۰ مورد و پرونده های بررسی شده مشاغل حساس ۵۸ مورد است. وی درباره تعداد پرونده های بررسی شده ایثارگران مشمول تبدیل وضعیت در هسته های گزینش اظهار داشت: تعداد معرفی شدگان ۵۵۳۰ نفر بودند که ۴۹ نفر رسمی آزمایشی، ۵۲۱ نفر پیمانی، ۳۷۸۵ نفر قراردادی، ۱۱۶۰ نفر شرکتی و ۱۵ نفر نیز طرحی بوده اند. وی درخصوص گزارشات دو سال اخیر خاطرنشان کرد که در سال ۱۳۹۹ حدود ۷۰۰ نفر دوره و در سال ۱۴۰۰ نیز ۸۳۰ نفر دوره برگزار، همچنین در سال ۱۳۹۹ نیز ۱۳۸۱۹ پرونده و در سال ۱۴۰۰ در مجموعه ۱۳۵۵۸ پرونده در هسته های گزینش تابعه بررسی شده است.

دکتر رضائیان، افزود: به استناد مفاد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، منطقه بندی هسته های گزینش کارکنان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، دستورالعمل تشکیل شورای هماهنگی و برنامه ریزی مناطق ۱۰ گانه گزینش تصویب و ابلاغ شد.

وی حضور نمایندگان گزینش در جلسات مصاحبه علمی تخصصی برگزار شده برای ۴۴۶۸ نفر از پذیرفته شدگان آزمون استخدام پیمانی دانشگاه ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری، موافقت با تشکیل دو هسته گزینش دانشگاه منابع طبیعی ساری و یاسوج، تنفیذ آرای مشاغل حساس توسط هیات مرکزی، تصویب و اجرایی شدن دستورالعمل پرداخت حق الزحمه محققان و مصاحبه گران در سایر هسته های گزینش، تصویب نهایی گزینشگران نمونه، ارسال نظرات و پیشنهادات هیات و هسته های تابعه در ارتباط با طرح پیشنهادی بازنگری قانون گزینش به هیات عالی گزینش، تهیه بانک جامع بخشنامه های گزینش، احصای لیست مشاغل حساس از حراست و ابلاغ به هسته های گزینش و اجرایی کردن دستورالعمل امحای پرونده های گزینش به تعداد ۳۶ هزار برگ را از فعالیت های انجام شده توسط هیات مرکزی گزینش کارکنان وزارت علوم دانست.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضایی رئیس مرکز آموزش و پژوهش هیأت عالی گزینش نیز در این مراسم گفت: اگر قوانین به نحوی اصلاح شود که فرآیند گزینش همزمان با آغاز فرآیند جذب کارکنان آغاز شود و به مرحله پایانی موکول نشود؛ کیفیت و دقت امر گزینش افزایش می‌یابد. وی با تاکید بر محور قرار دادن ضوابط مشخص شده گزینش توسط گزینش‌گران گفت: در جاهایی که لازم است بر اساس سلیقه مقبول، تشخیص و تصمیم‌گیری شود؛ عرف گزینشگران هر دستگاه اجرایی مد نظر است و باید از سلیقه شخصی اجتناب کرد.

در ادامه حکم انتصاب دکتر خطیبی به سمت نماینده دستگاه و دبیر هیأت مرکزی گزینش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسط دکتر رضایی  تقدیم ایشان گردید.

در ادامه دکتر خطیبی گفت: فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی بالاترین سند مورد عمل هسته‌های گزینش است و بر همین اساس وقتی ایشان بر جذب نیروهای جوان، مؤمن و انقلابی تاکید دارند، روشن می‌شود که افرادی را باید جذب دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کنیم که علاوه بر مؤمن بودن دارای عزم و اراده بالا برای خدمت باشند. همچنین ایشان تأکید کرد داشتن صفت انقلابی در کنار مؤمن بودن و دارای شور و نشاط جوانی بودن از اصول گزینش کارکنان است و باید دقت شود افرادی جذب شوند که علاوه بر صلاحیت اخلاقی و دینی، انگیزه و عزم جدی را داشته باشد که برای تحقق اهداف نظام اسلامی فعالیت جدی کند.

          

        

در خاتمه از گزینشگران برتر هسته های گزینش تابعه تقدیر به عمل آمد. دکتر رضائیان در این خصوص گفت: سطوح انتخاب در دو سطح «دبیر و مدیران» و «اعضای پرسنل، رابطین، محقق، مصاحبه گر و پیشکسوت» بوده است. جمع افراد منتخب در کل ۳۹ نفر از ۲۷ هسته می باشد که ۱۶ نفر در سطح ملی و ۲۳ نفر نیز در سطح منطقه ای برگزیده شده‌اند.

                       

 

کلید واژه ها: گزینش کارکنان روز گزینش


( ۱ )

نظر شما :