ششمین نشست هم اندیشی دبیران هسته های گزینش مناطق ده گانه تابعه وزارت علوم

۰۹ تیر ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۷ کد : ۴۸۳۶۹ اخبار برگزیده رویداد های مهم
تعداد بازدید:۲۳۵۰
دبیر هیأت عالی گزینش کشور با اشاره به سه اصل اساسی مورد نیاز در هیأت‌های گزینش اظهار داشت: ما امروزه به سه اصل صحت، سلامت و سرعت در هیأت‌های گزینش خود نیاز داریم.
ششمین نشست هم اندیشی دبیران هسته های گزینش مناطق ده گانه تابعه وزارت علوم

 

 

ششمین نشست هم‌اندیشی شورای دبیران ده‌گانه هسته‌های گزینش کارکنان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور صبح روز دوشنبه مورخ 98/4/3، با حضور حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ناصر نقویان، دبیر هیأت عالی گزینش کشور، دکتر محمد رضائیان، مدیرکل دبیرخانه هیأت مرکزی گزینش کارکنان وزارت علوم، فدایی، مدیرکل نظارت و تعیین صلاحیت هیأت عالی گزینش کشور و دبیران مناطق ده‌گانه هسته‌های گزینش کارکنان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در محل این وزارتخانه برگزار شد.

 

 

حجت‌الاسلام نقویان، در این نشست با اشاره به اینکه هیأت عالی گزینش درصدد به‌روزرسانی قوانین است اظهار داشت: متأسفانه در کشور ما اصلاح قوانین پروسه دشواری است. امروز نقطه‌ای که همگی در آن اتفاق‌نظر داریم موضوع تغییر قوانین است. همچنین در ادامه ایشان اظهار داشتند که  ما امروزه به سه اصل صحت، سلامت و سرعت در هیأت‌های گزینش خود نیاز داریم. مسئله دیگر مسئله تفکیک قانون و مجری قانون است. یک متن واحد می‌تواند به شیوه‌های متفاوتی اجرا شود. باید سعی کنیم در قوانین موجود نیز خوانش‌های درست‌تری انجام دهیم. نباید هیچ‌گاه فراموش کنیم که مباحث اعتقادی تنها ملاک لازم برای گزینش نیست بلکه باید دیگر ابعاد را نیز در گزینش افراد دخیل کنیم.

وی با بیان اینکه وضعیت امروز اداره‌های کشور در برخورد با ارباب‌رجوع، نتیجه عملکرد سال‌های گذشته هسته‌های گزینش در کشور است اظهار داشت: آیا خود ما امروز از نحوه برخورد کارکنان با ارباب‌رجوع راضی هستیم؟ نباید سخت‌گیری‌های بی‌مورد وجود داشته باشد. اگر چنین سخت‌گیری‌هایی صورت بگیرد نتیجه آن فرار مغزها خواهد بود. نقش هسته‌های گزینش نهادهای مختلف در نگه‌داشتن نیروهای نخبه کشور زیاد است.

در ادامه دکتر رضائیان، مدیرکل دبیرخانه هیأت مرکزی گزینش کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز با ارائه گزارش کاملی نسبت به عملکرد هیأت مرکزی گزینش کارکنان این وزارت اظهار داشت که بیشتر نیروهای هسته های گزینش را نیروهای پاره وقت تشکیل می دهند که این امر نیاز به اصلاح دارد و ما باید تلاش نماییم تا تأثیرگذاری گزینش در مسیر اصلی خود قرار گیرد.

در ادامه نشست چند تن از دبیران مناطق به طرح موضوعاتی درزمینهٔ گزینش پرداختند.

دکتر صمدانیان، مدیر هسته گزینش دانشگاه اصفهان با اشاره به بی‌توجهی نسبت به چارت سازمانی گزینش‌ها خاطرنشان کرد: برخی روش‌های گزینش همچون استشهاد محلی و مصاحبه‌های سطحی و ... قدیمی شده و نیازمند شیوه‌های نوین گزینش هستیم.

اجاقی، مدیر هسته گزینش دانشگاه کردستان نیز خاطرنشان کرد: متأسفانه نسبت به ساختار گزینش در کشور غفلت صورت گرفته است. حضرت آقا در بیانات خود در ابلاغ سیاست‌های کلی نظام به این موضوع تأکید داشته‌اند که گزینش بایستی به سمت روش‌های نوین سوق داده شود. همچنین ایشان اظهار داشت که قوانین مربوط به گزینش به اطلاع مدیران دستگاه‌ها نمی‌رسد. روابط انسانی قوی بین گزینش و دستگاه‌های مربوطه وجود ندارد.

محمد ظاهری، مدیر گزینش دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به لزوم تشکیل کمیته‌هایی در این بخش اظهار داشت: گزینش، شجره امام راحل است. تا امروز کسی این شجره را هرس نکرده است. اگر می‌خواهیم این شجره به میوه‌دهی مطلوب خود ادامه دهد بایستی آن را هرس کنیم. به گفته وی، ازجمله اقدامات لازم در این زمینه تشکیل کمیته‌هایی همچون کمیته منابع انسانی، کمیته تحلیل قوانین و آئین‌نامه‌ها و کمیته تحلیل مواد آموزشی و پژوهشی می‌باشد. تشکیل این کمیته‌ها می‌تواند موجب تحول بنیادین گزینش شود.

کلید واژه ها: دبیر هیأت عالی گزینش


( ۴ )

نظر شما :