پرسش‌های متداول


درصورتیکه با ادامه کار فردی شاغل، براساس نظر گزینش موافقت نشود، کارگزینی (امور اداری) از چه تاریخی می تواند نسبت به قطع رابطه استخدامی وی اقدام نماید؟ و حداکثر تا چه مدت می تواند بابت کارکرد مستخدم حقوق پرداخت نماید؟

تاریخ صدور رأی مبنی بر عدم پذیرش توسط هسته، هیأت و هیأت عالی گزینش مبنای عدم اشتغال و یا قطع رابطه استخدامی توسط کارگزینی ها یا واحدهای اداری مشابه در دستگاه می باشد. در این صورت پرداخت وجه بابت کارکرد مستخدم از زمان صدور رأی هسته تا زمان صدور حکم کارگزینی حداکثر تا مدت یک ماه بلامانع می باشد. ‌‌‌‌‌‌

آخرین ویرایش۰۵ خرداد ۱۳۹۸

چنانچه رأی هسته گزینش درمورد اشتغال یا تبدیل وضعیت استخدامی فردی در مرحله بدوی منفی باشد، داوطلب چه مدت مهلت دارد و به کدام مرجع می تواند اعتراض خود را اعلام نماید؟

داوطلب درصورت اعتراض می توانند حداکثر ظرف 2 ماه از زمان ابلاغ رأی هسته، فرم درخواست تجدید نظر خود را (تجدید نظر اول) را تکمیل کرده و به همان هسته گزینش تحویل دهد. درصورت عدم اعتراض کتبی در مهلت مقرر، رأی صادره قطعی و لازم الاجراست.

آخرین ویرایش۰۵ خرداد ۱۳۹۸

درصورتیکه رأی هسته گزینش در مرحله تجدید نظر اول منفی باشد، داوطلب چه مدت و به کدام مرجع می‌تواند اعتراض خود را اعلام نماید؟

داوطلب درصورت اعتراض به رأی تجدیدنظر اول مجدداً می تواند حداکثر ظرف ۲ ماه از زمان ابلاغ رأی، فرم درخواست تجدید نظر دوم را تکمیل کرده و به هیأت مرکزی گزینش کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحویل دهد. درصورت عدم اعتراض کتبی در مهلت مقرر، رأی صادره قطعی و لازم الاجراست.

آخرین ویرایش۰۵ خرداد ۱۳۹۸

درصورتیکه رأی هیأت مرکزی گزینش در مرحله تجدید نظر دوم منفی باشد، داوطلب چه مدت و به کدام مرجع می‌تواند اعتراض خود را اعلام نماید؟

در این مرحله داوطلب درصورت تمایل می تواند حداکثر ظرف 3 ماه از زمان ابلاغ رأی ، اعتراض خود را به دیوان عدالت اداری اعلام دارد. درصورت عدم اعتراض کتبی در مهلت مقرر، رأی صادره قطعی و لازم الاجراست.

آخرین ویرایش۰۵ خرداد ۱۳۹۸

در فرم درخواست تجدید نظر چه نکاتی باید قید شود؟

فرم درخواست تجدید نظر باید به طور کامل تکمیل شود. از جمله اطلاعات ضروری شامل:

  • اطلاعات فردی شامل، نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، مدرک تحصیلی، وضعیت اشتغال
  • نشانی محل کار و سکونت و شماره تلفن تماس
  • شرح درخواست، با ذکر دلایل و مستندات مربوطه، به همراه تاریخ ابلاغ رأی قبلی و در انتها امضا و تاریخ ‌‌‌‌‌‌

آخرین ویرایش۰۵ خرداد ۱۳۹۸

فردی که در استخدام سازمانی بوده و سپس برای مدتی قطع همکاری داشته است، در صورت تقاضا برای جذب مجدد نامبرده در همان دستگاه و یا دستگاه دیگر، آیا نیاز به طی مراحل گزینش وی وجود دارد؟

براساس ماده ۴۲ آیین نامه اجرایی، بکارگیری مستخدمین رسمی و ثابت که رابطه استخدامی آنان به هر علت قطع شده باشد مستلزم طی مراحل گزینش خواهد بود.

آخرین ویرایش۰۵ خرداد ۱۳۹۸

آیا نیروهای شرکتی نیز باید گزینش شوند؟

بلی، هرگونه استفاده از کارکنان شرکت هایی که جهت انجام امور خدماتی طرف قرارداد دستگاه های اجرایی می باشند، در مشاغل اداری و کارشناسی، آموزشی و حساس منوط به تأیید گزینش خواهد بود.

همچنین درصورتیکه واگذاری امور خدماتی از قبیل نقاشی، محوطه سازی، مطالعات پژوهشی، به صورت موردی، مقطعی و فصلی به اشخاص حقیقی یا حقوقی جنبه مستمر در طول سال داشته باشد و یا مستلزم حضور کارکنان در محیط اداره باشد، نیاز به طی مراحل گزینش می باشد.

آخرین ویرایش۰۸ خرداد ۱۳۹۸

فردی به دستگاه دیگری منتقل شده است، آیا باید مجدداً گزینش شود؟

اعزام به مأموریت خارج از کشور، مأموریت یا انتقال به دستگاه دیگر در مشاغل حساس، بورسیه شدن (دوره های بلند مدت) و همچنین پذیرش داوطلبان مراکز آموزش عالی وابسته به دستگاه ها منوط به تأیید گزینش است.

آخرین ویرایش۰۵ خرداد ۱۳۹۸

مراحل گزینشی در ورود به خدمت از چه زمانی شروع می شود؟

شروع به طی مراحل گزینش در ورود به خدمت منوط به اعلام کتبی واحد کارگزینی یا عناوین مشابه اداری دستگاه می باشد.

آخرین ویرایش۰۵ خرداد ۱۳۹۸

از زمان معرفی داوطلب به گزینش، تا زمان اعلام نتیجه گزینش چه مدت به طول می انجامد؟ 

هسته و هیأت مرکزی گزینش موظف است حداکثر ظرف مدت سه ماه از زمان دریافت مدارک و امکانات لازم از مراجع مربوطه، امور گزینش افراد را به انجام رساند و نتایج را اعلام نماید. ‌‌‌‌‌‌

آخرین ویرایش۰۵ خرداد ۱۳۹۸

در مرحله بدو ورود به دستگاه برای انجام مراحلی گزینشی به چه مدارکی نیاز می باشد؟

  • معرفی نامه از کارگزینی یا عناوین مشابه
  • اصل شناسنامه و فتوکپی از تمام صفحات آن
  • اصل کارت ملی و فتوکپی از آن
  • اصل مدرک تحصیلی و فتوکپی از آن
  • ۴ قطعه عکس جدید پشت نویسی شده
  • تکمیل فرم مشخصات فردی

آخرین ویرایش۰۵ خرداد ۱۳۹۸

ارزیابی از عملکرد و بازرسی از هسته های گزینش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی توسط کدام مراجع انجام می گیرد؟

توسط هیأت عالی و هیأت مرکزی گزینش کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

آخرین ویرایش۰۸ خرداد ۱۳۹۸

بازرسی از هسته های گزینش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی هر چند وقت یکبار صورت می گیرد؟

بازرسی از هسته های گزینش توسط هیأت مرکزی به صورت دوره ای (سالانه) و در موارد خاص نیز خارج از دوره صورت می گیرد.

آخرین ویرایش۰۸ خرداد ۱۳۹۸

دوره های آموزشی که توسط هیأت مرکزی گزینش کارکنان وزارت علوم برگزار می شود مختص چه کسانی است؟

دوره های آموزشی این دبیرخانه مختص کارگزاران گزینش، شامل مدیران، اعضاء، کارشناسان، محققین، مصاحبه گران و رابطین هسته های گزینش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می باشد. ‌‌‌‌‌‌

آخرین ویرایش۰۸ خرداد ۱۳۹۸

چگونه می توان از دوره هایی که توسط هیأت مرکزی برگزار می شود مطلع شد؟ 

دوره های در حال برگزاری در سایت دبیرخانه هیأت مرکزی گزینش کارکنان اطلاع رسانی می شود. همچنین گزینشگران می توانند اطلاعات مربوطه را از طریق مسؤل آموزش این دبیرخانه دریافت نمایند. ‌‌‌‌‌‌

آخرین ویرایش۰۸ خرداد ۱۳۹۸